Szkołą Języków Wschodnich od 1999 r. kieruje mgr Inga Kotańska. Szkoła Języków Wschodnich jako jednostka Uniwersytetu Warszawskiego szczególnie dba o poziom prowadzonych zajęć. Programy zajęć zostały ułożone przez wykładowców uniwersyteckich. Zajęcia są corocznie hospitowane, a wyniki hospitacji przedkładane są władzom Wydziału Orientalistycznego. Przeprowadzane są też ankiety wśród uczestników lektoratów, a ich wyniki są brane pod uwagę, by stale podnosić jakość naszych kursów. Szkoła naucza według Uniwersyteckiego Systemu Nauczania Języków Obcych. Organizujemy też eventy, promocje książek, wykłady związane z kulturami krajów nauczanych przez nas języków.

• albański
  • urdu
  • wietnamski

Wydarzenia

• 4-5 czerwca uczyliśmy naszych „wschodnich” języków  w ramach Pikniku Naukowego UW! Mamy nadzieję, że było ciekawie i inspirująco! Oceńcie sami.

„Krecik” zawsze cieszy – uczymy się czeskiego.

Kolej na chiński – jak zawsze dynamicznie.

Na japońskim poznajemy hiraganę.

„Chińczyk” na Krakowskim! 🙂

Piszemy imiona po arabsku

• Z okazji Jubileuszu 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego

Szkoła Języków Wschodnich ufundowała nagrody dla gości odwiedzajacych nasz namiot, w postaci bezpłatnego 60-godzinnego kursu językowego z oferty SJW.

Podczas Jubileuszowej Nocy Muzeów 14 maja br, o godz. 24.00 odbyło się losowanie, w wyniku którego wyłoniono 4 Laureatów:

p. Ada  ………   tel. 514 – ………

p. Cezary Wyszecki

p. Sandra de Arana

p. Anna Wyszecka   (język „wschodni”) – nagroda ufundowana przez Studium Europy Wschodniej z okazji Jubileuszu 25-lecia SEW

GRATULUJEMY  !!!

Skład Komisji:

Inga Kotańska – kierownik Szkoły Języków Wschodnich

Adam Klawczyński – lektor języka japońskiego w SJW

Andrzej Mirończuk – pracownik SJW

Losowania nagród dokonała p. Magdalena Mitas – absolwentka Iberystyki UW

• Noc muzeów 14 maja 2016.

Na zdjęciu od lewej:

Abdel Mousleh

Andrzej Mirończuk

Adam Klawczyński

Natalia Pawlicka

dr Kamila Stanek

Dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki

Olgierd Uziembło

• Kolejne spotkanie z cyklu „Języki świata”! Tym razem uczymy chińskiego w gimnazjum.

• W Szkole Języków Wschodnich odbyła się uroczysta promocja nowatorskiego podręcznika do języka ukraińskiego. Znalazły się w nim teksty autentyczne, najczęściej utrzymane w stylu publicystycznym lub popularno-naukowym, dotyczące poszczególnych dziedzin życia – polityki, kultury, sztuki, literatury, historii, nauki tak, aby przedstawić w pełni kulturoznawczy aspekt nauki języka. Współautorką jest lektorka języka ukraińskiego dr Svitlana Romaniuk. Więcej na temat podręcznika zob. w dziale „Publikacje”.

• 17 listopada 2014 w Szkole Podstawowej nr 100 przeprowadzone zostały pokazowe lekcje języka japońskiego. Lekcje przeprowadzamy w ramach projektu „Języki świata”, który polega na współpracy dydaktycznej między szkołami podstawowymi i gimnazjalnymi, a Szkołą Języków Wschodnich UW. Lekcje trwały po 45 minut, a uczestnikami byli uczniowie III-ciej, a następnie V-tej klasy.

• 24 września 2014 roku nasi lektorzy wzięli udział w Europejskich Dniach Języka.

Lekcje pokazowe przeprowadzili:

– dr Jan Rogala „Współczesny język Czyngis-Chana”

– dr Dawid Kolbaia i Sofio Jvana „დამწერლობა Pismo gruzińskie”

– dr Kamila Stanek „Nazwy potraw i specjałów kuchni tureckiej”

– Teresa Piotrowska-Małek „Hezky česky – mówimy po czesku”

• 17 maja 2014 roku

W czasie Nocy Muzeów w Sali Narożnej znajdowało się nasze stoisko. Za stołem zasiadło kilkoro lektorów reprezentujących nasze języki m. i.n azerski, japoński i chiński.

• 10 grudnia 2013 roku gościem Wydziału Orientalistycznego był Dr Darmansjah Djumala, Ambasador Republiki Indonezji w Rzeczypospolitej Polskiej.

Najpierw odbyło się spotkanie z Panią Dziekan Wydziału, prof. dr hab. Jolantą Sierakowską-Dyndo oraz z Panią Kierownik Zakładu Azji Południowej, prof. dr hab. Danutą Stasik.

Po spotkaniu Ambasador wygłosił wykład otwarty dla uczestników naszych llektoratów pt. Soft Power for Aceh: Conflict Resolution and the Politics of Decentralization  (Rola negocjacji w konflikcie w Acehu: zakończenie konfliktu i polityka decentralizacji).

• W lipcu 2013 roku ukazała się praca zbiorowa „O języku i nie tylko”, pod redakcją K. Jurczaka, I.Kotańskiej i J. Sadowskiego, wydana pod auspicjami Szkoły Języków Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego. Autorami tekstów są pracownicy i współpracownicy SJW oraz pracownicy UJ, UP JPII, UMK, w przeważającej części filolodzy.

Tom ma charakter interdyscyplinarny i zawiera artykuły naukowe z zakresu szeroko pojętego językoznawstwa (lingwistyka stosowana, socjolingwistyka, językoznawstwo kognitywne i kontekstualne), antropologii kultury, historii i socjologii narodu. W wymiarze geograficznym teksty dotyczą rozległego obszaru obejmującego m.in. Japonię, Chiny, kraje arabskie, Turcję, Grecję, Rosję, Ukrainę, Mołdawię.

Tom dedykowany jest pamięci mgr Elżbiety Sroki-Świrskiej, zmarłej w 2011r. wieloletniej wykładowczyni SJW UW.

14 lipca 2013 odbyła się uroczysta promocja książki.

• Nasi lektorzy wzięli udział w VII Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej „Języki obce w dobie globalizacji i przeobrażeń społeczno-ekonomicznych” Ustroń 2013.

Referaty można przeczytać na oficjalnej stronie konferencji:

Referaty 2013

Referaty 2009

• W 2012/2013 roku, w ramach szerzenia wiedzy o językach i kulturach orientalnych, nasi lektorzy prowadzili lekcje pokazowe dla dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 100 w Warszawie. Bierzemy też udział w Europejskich Dniach Języka organizowanych przez UW.